Bloog Wirtualna Polska
Jest 1 212 855 bloogów | losowy blog | inne blogi | zaloguj się | załóż bloga
Kanał ATOM Kanał RSS
Kategorie

Podstawowe informacje o królikach

wtorek, 01 kwietnia 2008 16:44
Skocz do komentarzy

Rasy

Historia królika domowego. Obecnie na świecie występuje ponad 100 ras królików. Wszystkie te rasy mają wspólnego przodka - królika dzikiego (Oryctolagus cuniculus). Początkowo zamieszkiwał on Półwysep Iberyjski i część Afryki Północnej, a następnie dla celów łowieckich został on rozpowszechniony także w innych częściach globu. Królik dziki ma szarobrązowe ubarwienie sierści a spód ciała białawy. Długość jego ciała to około 45 cm, a waga wynosi do 3 kg. Ogon królika dzikiego ma długość 5-6 cm.

Około I wieku p.n.e. Rzyminie dostrzegli zalety płynące z hodowli królika. Budowali tzw. leporaria (obszerne porośnięte zaroślami tereny, ogrodzone murem), gdzie trzymali dzikie króliki dla ich mięsa i futra. Z czasem zauważono, iż króliki bardzo dobrze rozmnażają się w niewoli, dlatego zaczęto trzymać je w coraz mniejszych zagrodach.

Około XVI wieku nastąpił znaczny rozwój hodowli królików. Chciano uzyskać jak największe okazy o jak najspokojniejszym usposobieniu, dlatego rozpoczęto pracę nad tworzeniem nowych ras. Starano się osiągnąć różne barwy i długości futra. W końcu XVIII wieku pojawiły się króliki długowłose, czyli tzw. angory oraz tzw. barany (lopy), czyli króliki z oklapniętymi uszami.

Hodowla królików, jako domowych ulubieńców, rozpoczęła się dopiero w XIX wieku. W tym okresie rozpoczęto prace nad wyhodowaniem królików miniaturowych i karzełków. To właśnie te miniatury możemy oglądać na wystawach sklepów zoologicznych. Ciężko mówić o królikach rasowych wśród miniatur, gdyż w Polsce nie ma dokładnie określonych wzorców dla tego typu królików. Można poprostu wyróżnić 5 odmian miniatur (potocznie zwanymi rasami) w zależności od futra i budowy ciała zwierząt: gładkowłosy, mini rex, baran miniaturowy, lew, angora.

Króliki miniaturowe

Gładkowłosy

To chyba najczęściej spotykana odmiana królików miniaturowych. Króliki gładkowłose mają krótką sierść nie wymagającą zbyt dużej pielęgnacji. W okolicach karku jest ona odrobinę dłuższa lecz nie tak gęsta, jak u króliczych lwów. Waga królików gładkowłosych waha się pomiędzy 800 a 1200 gram. Istnieje wiele ubarwień tej rasy.

Mini rex

Mini rex charakteryzuje się przede
wszystkim zadziwiającym futrem, które jest wyjątkowo miękkie i aksamitne. Jest to rasa ważąca około 700-1000 gram. Uszy królika są dosyć krótkie, a głowa jest szeroka, jednak nie jest krótka. Krępa budowa ciała. Można spotkać wiele ubarwień tej rasy. Futro jest wszędzie takiej samej długości (zarówno na grzbiecie, jak i na brzuchu królika). Mini rex jest dosyć prostą rasą do opieki, jeśli chodzi o czynności związane z pielęgnacją futra.

Baran miniaturowy

Cechą charakterystyczną tej rasy są przede wszystkim opadnięte uszy i tzw. "korona" na głowie pomiędzy uszami. Są to króliki trochę większe od innych miniatur. Ich waga sięga 1500-2500 gram. Przeważnie spotykane są barany krótkowłose, jednak można też zakupić barana długowłosego.

Lew

Lwy charakteryzują się dłuższą sierścią w okolicach karku, przez co powstaje wrażenie "lwiej grzywy". Tułów jest natomiast gładkowłosy. Ich waga waha się pomiędzy 800 a 1200 gram. Lwy posiadają również pędzelek w okolicach ogona.


Angora

W odróżnieniu od pozostałych ras, angory posiadają bardzo długie futro. Jedynie na pyszczku ich futro jest krótkie. Ze względu na długi włos dużo czasu należy poświęcać pielęgnację i wyczesywanie futra, by nie doszło do zatoru. Podobnie jak lwy i króliki gładkowłose - angory osiągają ciężar ciała od 800 do 1200 gram.

Rasy dużych królików

Oczywiście nie tylko króliki miniaturowe można trzymać w domu. Również królik hodowlany może okazać się prawdziwym przyjacielem i zostać członkiem rodziny. Dlatego w skrócie przedstawiamy najczęściej spotykane w Polsce rasy królików hodowlanych:

Baran francuski

Jest to najczęstsza rasa hodowana w Polsce (jeśli chodzi o duże rasy królików). Rasa ta powstała w wyniku krzyżówki barana angielskiego, olbrzyma belgijskiego oraz królikiem normandzkim. Charakterystycznymi cechami barana francuskiego są: krępa i zbita sylwetka, niewidoczna szyja oraz oklapnięte uszy o rozpiętości od 38 do 45 cm. Ich minimalna waga to 4,5 kg. Futro baranów francuskich jest gęste i miękkie. Istnieje wiele umaszczeń tej rasy.

Belgijski olbrzym

Jak sama nazwa wskazuje, rasa ta pochodzi z Belgii. Jest to jedna z największych ras królików, ich waga może osiągnąć nawet 10 kg. Olbrzymy belgijskie charakteryzują się długimi uszami (ok. 19 cm), dużą głową, szeroko rozstawionymi tylnimi łapami i prostą linią grzbietu. Ich futro jest miękkie i ma długość około 3-4 cm. Występuje wiele barw okrywy włosowej u tej rasy, jednak najpopularniejsze są białe belgijskie olbrzymy, które są nieco niższe w porównaniu do pozostałych królików tej rasy. Biały olbrzym belgijski ma śnieżnobiałe podszycie, różowe oczy i jasne pazury.

Nowozelandzki biały

Mimo, iż nazwa rasy sugerowałaby inaczej, królik nowozelandzki biały został wyhodowany po raz pierwszy w Stanach Zjednoczonych na początku XX wieku. Króliki tej rasy są białe, mają czerwone oczy i białe lub cieliste pazurki. Ich tułów jest średniej długości i dobrze umięśniony, a nogi krótkie i masywne. Średnia waga nowozelandczyków wynosi 5,5 kg. Króliki te podobno mają dosyć nieprzyjazne usposobienie.

Nowozelandzki czerwony

Rasa ta powstała w Kalifornii w USA na początku XX wieku. Charakteryzuje ją czerwonozłociste umaszczenie futra na grzbiecie, jednak na brzuchu i w okolicach oczu futro ma kolor jaśniejszy (nie biały). Zarówno oczy, jak i pazurki mają ciemny kolor. Waga nie powinna przekraczać 5,30 kg. Podobnie, jak w przypadku królika nowozelandzkiego białego, nowozelandzki czerwony ma dobrze umięśniony, średniej długości tułów oraz krótkie i masywne nogi.

Castorex

Jest to mieszanka rexa z innymi królikami gładkowłosymi. Futro krótkie, lecz jedwabiste i miękkie w dotyku. Kolor futra jest zbliżony do koloru kasztanu, jednak na wewnętrznej stronie kończyn i spodniej części ogona występuje białe futro. Waga około 5 kg.


Kalifornijski

Królik kalifornijski jest efektem mieszanki wielu ras m.in.: nowozelandzki biały, szynszyl oraz himalajski (rosyjski). Specyficzną cechą tej rasy jest śnieżnobiałe futro z wyjątkiem uszu, tylnich kończyn (do stawu skokowego) oraz okolic nosa, które to są ciemnobrązowe lub czarne. Oczy królika kalifornijskiego są czerwone, a pazurki ciemne. Są bardzo przyjazne i spokojne. Doskonale nadają się na zwierzęta domowe.

Niebieski wiedeński

Rasa powstała w Wiedniu w wyniku wielokrotnego krzyżowania takich ras jak: olbrzym belgijski, olbrzym lotaryński, morawski niebieski i królika holenderskiego. Cechą charakterystyczną jest niebieski odcień futra, okrągła głowa i niebieskoszare oczy. Dorosły osobnik tej razy waży od 4,5 do 5,5 kg.

Rex

Są to króliki o niesamowicie miękkim i jedwabistym futrze. Mają długie stercz±ce uszy. Ze względu na bardzo krótkie futro, bardzo łatwa jest pielęgnacja tego futra i nie wymaga ona codziennego czesania (jedynie w okresie linienia można wilgotną ręką ściągać martwe włosy). Rexy są bardzo przyjazne i doskonale nadają się na zwierzęta domowe. Charakteryzują się średnim poziomem aktywności. Lubią się bawić, a czasem potrafią spokojnie siedzieć
na kolanach opiekunów.

Tan

Jest to jedna z najstarszych ras królików. Tan (inaczej może być określany mianem podpalanego) jest efektem skrzyżowania królika dzikiego z zajęczakiem. U samic brak jest wola (podgardla). Tan ma bardzo charakterystyczne umaszczenie. Jego futro jest ciemne z pomarańczowym podpalaniem.

 

Podziel się
oceń
22
2


Komentarze do wpisu

Skocz do dodawania komentarzy
 • dodano: 22 września 2016 17:01

  Zapraszam :)

  autor

  blog: http://fs-inspire.ak6us.com/office-furniture/office-desk-partitions-69.html

 • dodano: 26 kwietnia 2016 20:36

  a ja mam całą hodowle dokładnie 121 dużo XD

  autor nik

  blog: kk

 • dodano: 27 października 2015 1:10

  Zapraszam :)

  autor Anita

  blog: http://diningroom.ak12.co.uk/dining-chairs-blue-decorate.html

 • dodano: 25 października 2015 9:40

  Zapraszam :)

  autor Anita

  blog: http://wall-units.ak6us.com/corner-units-for-tv.html

 • dodano: 16 września 2015 10:05

  Zapraszam :)

  autor Anita

  blog: http://lessteroides.ak2.fr/acheter-steroide-achat.html

 • dodano: 09 września 2015 15:38

  Zapraszam :)

  autor Anita

  blog: http://greencoffe.ak10.ovh/jak-zhubnout-dolni-zada.html

 • dodano: 11 lipca 2014 11:05

  1

  Wpisze sobie <b>cos</b> albo <spain style="color:red; font-size:40px">NIC!</spain>

  autor Hacker

 • dodano: 23 kwietnia 2014 18:52

  ja mam króliczka(rasa ) KARZEŁEK nazwałam go Ptyś

  autor natka25371

  blog: Violetta

 • dodano: 31 stycznia 2014 14:43

  ywywyywywywywywywywywywywywywywywywywywywywywywywywywy

  autor tania

 • dodano: 31 stycznia 2014 13:14

  miniaturka jest morze trohe hałaśliwa ale zabardzo no nie

  autor abcd

  blog: abci

 • dodano: 31 stycznia 2014 13:08

  miniatórka jest bardzo spokojna i nie robi hałasu

  autor abcd

  blog: abcd

 • dodano: 31 stycznia 2014 13:06

  miniatórka jest bardzo spokojna i nie robi hałasu

  autor abcd

  blog: karol

 • dodano: 20 września 2013 21:58

  To jest świetne! O_o

  autor tania

 • dodano: 27 kwietnia 2012 10:29

  ;d xd ;*

  autor hubert55270@wp.pl

  blog: jam

 • dodano: 10 marca 2012 13:44

  a ja mam naj naj naj słotszego królkia świata

  autor dupa222

 • dodano: 03 marca 2012 7:15

  cześć ja uwielbiam króliki i mam w domu 5 królików ale ciężko było namówić rodziców. teraz mieszkam sama więc moge mieć królików ile chce i mam 8 razem z moim męrzem mamy razem 10 bo on też uwielbia króliki. mamy zwykłego i baranki . to pa

  autor mme

  blog: kruliś

 • dodano: 03 marca 2012 7:15

  cześć ja uwielbiam króliki i mam w domu 5 królików ale ciężko było namówić rodziców. teraz mieszkam sama więc moge mieć królików ile chce i mam 8 razem z moim męrzem mamy razem 10 bo on też uwielbia króliki. mamy zwykłego i baranki . to pa

  autor mme

  blog: kruliś

 • dodano: 26 lutego 2012 21:12

  Bardzo interesujący post, oby jeszcze więcej takich było. Ponadto cały blogas jest udany i szybko dodaję go do swych ulubionych.

  Pozdrówki!

  autor Małgorzata

  blog: australialover.blox.pl

 • dodano: 06 lutego 2012 18:19

  hehe a ja uwielbiam kruliki !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

  autor sami swoi

  blog: kruliki

 • dodano: 06 lutego 2012 18:15

  ja mam królika o imieniu gwiazdka . Gwiazdka jest bardzo kohana to jest minaturka glatko wlosa ma okolo 4 miesionce i jest grzeczna . a jamam na imie samanta a przezywajom mnie sami pozdrowienia

  autor sami swoi

  blog: krulik

Zapamiętaj Nick

Zapamiętaj Blog

Wstaw emotikona

Akceptuję regulamin i zobowiązuję się do przestrzegania jego postanowień.

środa, 7 grudnia 2016

Licznik odwiedzin:  18 068  

Kalendarz

« grudzień »
pn wt śr cz pt sb nd
   01020304
05060708091011
12131415161718
19202122232425
262728293031 

Galerie

Archiwum

O mnie

Cześć!!! Nazywam się Joanna Nowakowska i mam 14 lat. W wolnym czasie jeżdżę konno lub maluję obrazy. Mam psa, kota i dwa króliki. Najbardziej lubię grać na komputerze, a co do przyjaciółek, mam zaufaną grupkę. :)

O moim bloogu

To fajny blog o królikach. Dawajcie mi miłe oceny i komentarze. :) To pierwszyblog jaki założyłam. Mam nadzieję, ze się wam spodoba. I niech żyją króliki!!!

Głosuj na bloog


zobacz wyniki

Wyszukaj

Wpisz szukaną frazę i kliknij Szukaj:

Subskrypcja

Wpisz swój adres e-mail aby otrzymywać info o nowym wpisie:

Statystyki

Odwiedziny: 18068

Lubię to

Więcej w serwisach WP

Bloog.pl

Favore.pl